HAKKIMIZDA | Beymelek Taş Evler 

Beymelek Taş EvlerGEÇMİŞTEN GELECEĞE MİRAS, BEYMELEK TAŞ EVLERİ PROJESİ
BEYMELEK BELEDİYESİ, Proje ortağı  DEMRE KAYMAKAMLIĞI,İştirakçi ortaklar TARİHİ KENTLER BELEDİYELER  BİRLİĞİ,ANTALYA DEVLET TİYATROSU,AKDENİZ BELEDİYELER BİRLİĞİ,TODOSK TOROSLAR DOĞA SPORLARI KULÜBÜ),DEMRE DENİZ TAŞIYICILAR KOOPERATİFİ,DEMRE ZİRAAT ODASI tarafından hazırlanıp,BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI’nın mali desteği ile hayata geçirilmiştir.
 
Anadolunun eski uygarlıklarından Likya’nın bir kenti olan MÖ 250-200 yıllarında yapılan İSİON(Beymelek yerleşimi) ,Müllere göre ,Kalenin yapımcıları Mısır Tanrılarına izafeten burayı Tanrıça İSİS yeri anlamında İSİON olarak adlandırmışlardır.İsion Kalesi kazı ve onarım çalışmaları Beymelek Belediyesi ve Antalya Valiliği İl Özel idaresi katkıları ile devam etmektedir.
Beymelek Taş Evleri,baharın üç mevsim,yazın bir mevsim yaşandığı,Akdeniz’in bağrındaki dalyan gölünün 2 km kuzeyinde Torosların eteğinde hoyratça ,özgürce uzanan gizli bahçede ,zeytin,harnup(keçiboynuzu),yaban armut’u,palamut,pıynar ağaçları,begonvil  zakkum ve kır çiçeklerinden oluşan köy yerleşkesidir.
 Beymelek, tarihi 1530 lu yıllara dayanmaktadır.Kaş kazası kayıtlarına bakıldığında beymelik cemaati(topluluk,oymak) olarak karşımıza çıkmaktadır.
Beymelek adını Selçuklu emiri Beg melik(Sultan’ın oğlu)
 den aldığı anlaşılmaktadır.
Osmanlının son döneminde,Konya Karaman üzerinden Antalya'ya gelen göçerler,buradaki nüfusun artması,otlakiye alanlarının yeterli olmaması nedeniyle,yayla yolundan Korkuteli üzerinden,bir kısmı Denizli,Aydın bölgesine,diğer gruplar Fethiye'ye göçerler.
Burada da, mera alanlarını yeterli olmaması, çeşitli anlaşmazlıklar sonucu tebdili mekan(yer değiştirme) ederek Beymelek,Demre bögesine göç ederler.
1842 yıllarında İngiliz amiral Jeoloji ve Coğrafya uzmanı Thomas Spratt ve doğa bilimcisi profesör Edward Forbes,Beymelek İsion Kalesi ziyaretlerinde,yazılarında, etrafta sürülmüş toprak araziler ve birkaç kıl çadırdan bahsetmektedirler.Bugün yaşayan Beymelek halkının,göçerlikten yerleşik düzene geçişi bu yıllara dayanmaktadır.Yapı tarzı olarak bölgenin karakteristiği taş duvarlar örülmüş,üzeri ahşapla kapatılıp,geren(killi toprak) yada beyaz toprakla örtülüp,silindirik taşla sıkıştırılmıştır.Taş evlerde planlama,inşaat malzemeleri,Eski Likya'nın yapı tarzına, Özellikle tahıl anbarlarının yapı tarzı,Likya mezarları(lahitler) ile benzerlik taşımakta,taş yapılarda, etraftaki antik kentlerden taşınan devşirme taşlarda azda olsa kullanılmıştır.
Evlerin içi toprak,kireç,saman kullanılarak sıva yapılmıştır.her evde ocaklık(şömine),odalarda ahşap raflar ve yüklükler bulunmakta,pencerelerde cam olmadığı gibi ahşap kepenklerle kapatılmakta,önünde yine ahşap verandalar yapılmıştır. Daha sonraları yakın dönemde çatılar kiremitle kaplanmış,pencerelere cam takılmıştır.
 
Osman Güngör (Beymelek Belediye Başkanı)

AKTİVİTELER

Bisiklet Turu
BENİ EKLE

Beymelek Taş Evler

Kalkınma Bakanlığı ve Beymelek Belediyesinin alternatif turizmi destekleme projesi kapsamında “GEÇMİŞTEN GELECEĞE MİRAS BEYMELEK TAŞ EVLERİ” adıyla hayata geçirilmiştir